HN swim hosts DeKalb

Huntington North High School varsity swimmer Sapphire Dangerfield competes in the 200 yard freestyle against DeKalb High School on Tuesday, Jan. 5.
Huntington North High School varsity swimmer Sapphire Dangerfield competes in the 200 yard freestyle against DeKalb High School on Tuesday, Jan. 5. Photo by Katelynn Farley.

The Huntington North High School varsity swim teams hosted NE8 conference foe DeKalb High School at the Parkview Huntington Family YMCA on Tueday, Jan. 5, resulting in a split; the varsity boys won 92-57, however the girls were defeated by the close score of 78-82.

Top girl finishers included the following:

• Mya MacAleese placed first in the 50 Free and 100 Fly.

• Madalyn Sink placed second in the 200 Free and 500 Free.

• Bekah Brunner placed second in the 100 Fly and 100 Backstroke.

• Mandi Lippe placed second in the 100 Free and 100 Breaststroke.

• Kayla Reich placed second in the 200 IM.

• Makenna Haston placed third in the 100 Fly and 100 Breaststroke.

•Delaney Houser placed third in the 200 IM and 100 Backstroke.

• Sapphire Dangerfield placed third in the 500 Free.

Top relay finishes included the following:

• 400 Free Relay finished first: MacAleese, Reich, Sink and Brunner.

• 200 Medley Relay finished second: Reich, Houser, MacAleese and Brunner.

• 200 Free Relay finished second: Houser, Haston, Lippe and Sink.

• 200 Medley Relay finished third: Kaylee Levy, Lippe, Haston and Dangerfield.

Top boy finishers included the following:

• Cooper Kowalski placed first in the 200 IM and 500 Free.

• Jeff Gross placed first in the 100 Free and 100 Backstroke.

• Colten Schulte placed first in the 50 Free and 100 Breaststroke.

• Blake Anson placed first in the 100 Fly and third in the 200 Free.

• Henry Landrigan placed second in the 100 Fly.

• Trevor Rust placed second in the 200 IM.

• Ethan Meyer placed second in the 500 Free.

• Jace Roby placed third in the 100 Free.

Top relay finishes included the following:

• 200 Medley Relay finished first: Schulte, Kowalski, Anson and Gross.

• 200 Free Relay finished first: Gross, Schulte, Anson and Kowalski.

• 400 Free Relay finished second: Rust, Meyer, Roby and Landrigan.

• 200 Medley Relay finished third: Josh Justice, Landrigan, Rust and Jamison Heyde.

• 200 Free Relay finished third: Josh Justice, Jamison Heyde, Roby and Meyer.