Judges name winners in open class exhibits

The results of the 4-H open class adult exhibits have been announced.

They are:

Black and White
Photography
Blue ribbons: Jeanne Hastings, best of show, with honors; Ed Beckner, with honors; Janell Brubaker, with honors; Cara Conwell, with honors; Tina Reed, with honors; Jeff Barlow, Lacey DeHaven, Sheila Hines, Tim Ivey, Mary Sieberns and Kathy Zeissig.

Basic Crafts
Blue ribbons: Sandy Bradley, best of show, with honors; Ginger Karns, with honors; Phyllis Stetzel, with honors; Janell Brubaker, Karen Fulton, Yvette Jarvis, Rita McCabe, Eve Millington, Ed Shenefield, Julia Wine and Kathy Zeissig.

Cakes
Blue ribbons: Jeanne Schowe. best of show, with honors; and Lori Campos.

Candy
Blue ribbon: Melissa Clore, best of show, with honors.

Crocheted Items
Blue ribbons: Sherri Skanes, best of show, with honors; and Ginger Karns, with honors.

Color Photography
Blue ribbons: Mary Sieberns, best of show with honors; Ed Beckner, Dan Bickel, Janell Brubaker, with honors; Cara Conwell, with honors; Jeanne Hastings, with honors; Kathy Zeissig, with honors. Lacey DeHaven, Kent Herstad, Tim Ivey, Rita McCabe, Eve Millington, Tina Reed, Serena Shenefield and Earlynn Worster.

Cookies
Blue ribbons: Melissa Clore, best of show, with honors; and Carla Rice.

Counted Cross-stitch
Blue ribbons: Beth Blocker, Barbara Spreen and Martha Stephan.

Crocheted Items
Blue ribbon: Carla Rice, with honors.

Embroidery or Crewel
Blue ribbon: Suellen Beghtel, best of show, with honors.

Enhanced Photography
Jeff Barlow, with honors; Ed Beckner, with honors; Melissa Keeney, with honors; Tim Ivey and Tina Reed.

Fine Arts
Blue ribbons: Sherri Skanes, best of show, with honors; and Karen Fulton.

Flower Arrangements
Blue ribbons: Janell Brubaker, best of show, with honors; and Kathy Zeissig.

Fruit Pies
Blue ribbons: Larry Jenks, best of show, with honors; and Brenda Jenks.
Red ribbon: Colleen Pflieger.

Jewelry
Blue ribbons: Rita McCabe, best of show, with honors; and Kathy Zeissig.

Needlework
Red ribbon: Deloris Smith.

Pickled Foods
Red ribbon: Teresia Beaty.

Processed Jelly,
Jam or Preservatives
Blue ribbons: Karen Fulton, best of show, with honors; Brenda Jenks, with honors; Larry Jenks and Sherri Skanes.

Processed Vegetables, Fruits or Soup
Blue ribbons: Janell Brubaker, best of show, with honors; and Kathy Zeissig, with honors.

Quick Breads/Coffee Cakes
Blue ribbon: Teresia Beaty, best of show, with honors.

Quilted Items
Blue ribbon: Pam Fausz, best of show, with honors.

Quilts
Blue ribbons: Sheila Hines, best of show, with honors; Amy Ambrose, with honors; Suellen Beghtel, with honors; Valerie Birkhold, with honors; Karen Eltzroth, with honors; Colleen Pflieger, with honors; and Jeanne Schowe, with honors.
Red ribbon: Pam Fausz.

Recycled Items
Blue ribbons: Kathy Zeissig, best of show, with honors; and Carla Rice, with honors.
Red ribbon: Deloris Smith.

Scrapbooks
Blue ribbon: Amy Ambrose, best of show, with honors.

Sewing
Blue ribbons: Rowena Richardson, best of show, with honors; Pam Fausz, with honors; and Lori Campos.
Red ribbon: Carla Rice.

Wearable Art
Blue ribbons: Kathy Zeissig, best of show, with honors; and Carla Rice, with honors.

Woodworking
Blue ribbon: Greg Amor, best of show, with honors.
Red ribbon: John Smith.

Yeast Breads
Blue ribbon: Jeanne Schowe, best of show, with honors.