Special Events & Festivals

Brundige, Ottinger and Platt get bulls-eye in shooting sports

The 4-H Shooting Sports project was judged on Thursday, July 22, at Lincoln Elemen-tary School.

Results are listed below:

Beginner
Griffin Brundige, champion.

Ethan Stafford, reserve champion.

Blue ribbons: Isaac Brown, Eli Eltzroth, Kody Moon, Seth Moon, Garrett Trout and Sam White.

Red ribbon: Evan Hill.

White ribbon: Diamond Boggs.

Intermediate
Sophie Ottinger, champion.

Lucas Reust, reserve champion.

Cake decorating champions are Neal, Winters and Landrum

Paige Widener (left) and Judge Sharon Hunt, of Auburn, discuss Widener’s cake decorating work during 2010 4-H fair project judging on Thursday, July 22.
Photo by Matt Murphy.

The 4-H cake decorat-ing projects were judged on Thursday, July 22, at Lincoln Elementary School.

Results are listed below:

Beginner
Jordan Neal, champion.

Jeffrey Whicker, reserve champion.

Blue ribbons: Kaitlin Aughinbaugh, Alexandria Brown, Emily Carender, Sarah Dearduff, Anna Doctor, Rachel Ervin, Victoria Hinshaw, Emma Melcher, Hannah Nelson, Kalee Platt, Jordyn Poulson, Henry Sackett, Gracie Scher, Kaitlyn Stephan and Leigh Ann Trickle.

Red ribbons: Chelsea Boyer, Sarah Malone and Emma Smith.

White ribbon: Emma Gordon.

Hinshaw, Clore, Hacker and Winters earn personality champions

Following are the 4-H results for personality.

They are:

Grade 3
Victoria Hinshaw, champion, with honors.
Ethan Stafford, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Victoria Hinshaw and Ethan Stafford, both with honors.

Grade 5
Blue ribbon: Jalen Rice.

Grade 6
Karisa Clore, champion, with honors.

Anissa Bredemeyer, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Karisa Clore and Anissa Bredemeyer, both with honors.

Grade 7
Kyndell Hacker, champion, with honors.

Scher and Brown top small animal judging

Following are the small animal 4-H results.

They are:

Intermediate
Taylor Scher, champion, with honors.

Karisa Clore, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Kaitlyn Drayer; Karisa Clore, with honors; Taylor Scher, with honors; and Stephanie McElhaney.

White ribbon: Wyatt Waters.

Beginner
Savannah Brown, champion, with honors.

Alexandra Forsythe, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Jamie Black; Savannah Brown, with honors; Alexandra Forsythe, with honors; and Hannah Hippensteel.

Paschal, Forsythe and Mounsey are vet science champions

Following are the 4-H results for veterinary science.

They are:

Advanced
Samantha Paschal, champion, with honors.

Sean Lewis, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Alyssa Hollowell, with honors; Sean Lewis, with honors; Samantha Paschal, with honors; and Brittney Stephan.

Intermediate
Scott Forsythe, champion, with honors.

Jessie Earheart, reserve champion, with honors.

List champions in entomology

Following are the 4-H entomology results.

They are:

Advanced
Cordell Lewis, champion, with honors.

Blue ribbon: Cordell Lewis, with honors.

Intermediate
Karisa Clore, champion, with honors.

Jessica Kauffman, poster champion, with honors.

Blue ribbons: Karisa Clore and Jessica Kauffman, both with honors.

Beginner
Logan Kline, champion, with honors.

Tremar Clore, reserve champion, with honors.

Alexandra Forsythe, poster champion, with honors.

Santa and pair of Forsythes win champions in computer

Following are the 4-H results for computers.

They are:

Advanced
Maria Santa, champion, with honors.

Macy Phillips, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Macy Phillips and Maria Santa, both with honors.

Intermediate
Scott Forsythe, champion, with honors.

Madison Phillips, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Scott Forsythe and Madison Phillips, both with honors.

Beginner
Alexandra Forsythe, champion, with honors.

Joshua Rice, reserve champion, with honors.

Smart and Whicker earn geology championships

Judge Loren Schaefer reviews geology projects during 2010 4-H fair exhibit judging on Thursday, July 22.
Photo by Matt Murphy.

Following are the 4-H results for geology.

They are:

Advanced
Colene Smart, champion, with honors.

Samantha Paschal, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Cordell Lewis, Samantha Paschal,Joshua Platt and Colene Smart, all with honors.

Intermediate
Blue ribbon: Jessica Kauffman.

Beginner
Jeffrey Whicker, champion.

Sarah Malone, reserve champion.

Blue ribbons: Sarah Malone and Jeffrey Whicker.

 

Nightingale and 2 Ernsts are champions in forestry

Following are the 4-H forestry results.

They are:

Advanced
Morgan Nightingale, champion, with honors.
Haley Richman, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Sean Lewis, with honors; Morgan Nightingale, with honors; Samantha Paschal; Haley Richman, with honors; and Leslie Yarde.

Intermediate
Ethan Ernst, champion, with honors.

Blue ribbons: Ethan Ernst, with honors; and A.J. Hoover.
Beginner

Eli Ernst, champion, with honors.

Jacob Ely, reserve champion, with honors.

Heffelfinger, Lewis and Carter and weather champs

Following are the results of the weather 4-H judging.

They are:

Grade 3
Jarid Miller, reserve champion, with honors.

Blue ribbon: Jarid Miller, with honors.

Grade 4
Cori Heffelfinger, champion, with honors.

Blue ribbon: Cori Heffelfinger, with honors.

Grade 7
Blue ribbon: Walter Hacker, with honors.

Grade 8
Kathleen Jacobs, reserve champion, with honors.

Blue ribbon: Kathleen Jacobs, with honors.

Grade 9
Cordell Lewis, champion, with honors.

Frecks and Foust are tops at 4-H collections judging

Judge Kelly Van Horn (left), of Monroeville, takes a look at Steven Freck’s postcard collection in the collections – advanced division during 2010 4-H fair project judging on Thursday, July 22.
Photo by Matt Murphy.

Following are the results for the 4-H collections competition.

They are:

Advanced
Steven Freck, champion, with honors.

Kelsey Carroll, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Jessica Baker; Kelsey Carroll, with honors; Rachel Decker; Steven Freck, with honors; Brigitte Hackler; Jaclyn Hiner, with honors; Shelby Hiner; Jessica Jerabek; Andrea Okuly; Jay Theobald, with honors; and Kaylee Winterrowd.

Red ribbons: Anthony Beery Bennett and Rhyan Geiger.

Intermediate
Elizabeth Freck, champion, with honors.

Smart is overall champion at 4-H cat show

Mindi Hoffman brushes over “Dilley” in preparation for the 2010 Huntington County 4-H Cat Show on Tuesday, July 20, in Heritage Hall at Hier’s Park.
Photo by Jessica Williams.

The Huntington County 4-H Cat Show was held Tuesday, July 20.

Caleb Smart's champion short hair was the overall champion.

Ashley Ambriole showed the champion long hair cat.

Reserve champions were David Prather, short hair cat, and Brooke Dennis, long hair cat.

All four exhibitors received blue ribbons.

Overall cat champion


Photo by Jessica Williams.

Caleb Smart (left) holds "Jasmine," champion shorthair cat and overall champion for the 2010 Huntington County 4-H Cat Show, held Tuesday, July 20. His sister, Colene Smart, is holding his plaques.

Cat show poster champion


Photo by Jessica Williams.

The 2010 Huntington County 4-H Cat Show poster champions were selected Tuesday, July 20. David Prather won the intermediate class. Not pictured are Mindi Hoffman, advanced champion, and Madison Worster, beginner champ.

Action demonstration champions


Photo by Jessica Williams.

The 2010 Huntington County 4-H Cat Show action demonstration champions, chosen Tuesday, July 20, are (from left) Rachelle Mann, intermediate; Karmen Koch, beginner; and Colene Smart, advanced.

Pages